Ohlédnutí za měsícem LISTOPADEM

Měsíc listopad se naychýlil ke svému konci a děti ze třídy Kytiček toho stihly mnoho. Tímto vás zvu na malou ochutnávku všeho, co se dělo u nás ve školce během celého měsíce.

Začátek měsíce se nesl v duchu Halloweenu, a tak jsme si s dětmi vyrobili strašidýlka z pařezů, zatančili a zazpívali strašidelné písničky. Poté nás to doslova odfouklo k povídání si o větru, jeho síle a využití větrné energie v praxi. Děti zkoušely, co lze a nelze odfouknout a také se učily pískat na trávu. Dalším zajímavým tématem, které nás čekalo, bylo vodní království. Zatančili jsme si jako vodní kapičky, dramaticky jsme ztvárnili vodní koloběh, ukazovali si na pokusech, jak prší z mráčků, jak se voda vypařuje. Pokusem jsme zjistili, že některé předměty se potopí a jiné plavou na hladině. Celý týden jsme pozorovali vznik duhy za pomoci vody, tří základních barev, zavařovacích sklenic  a vlhčeného ubrousku. Děti s nadšením chodily a každý den zkoumaly, zda se nám pokus daří. Celé jsme to završili připraveným digitálním materiálem na interaktivní tabuli, kde děti plnily různé úkoly a procvičily si jak grafomotoriku, tak mozkové závity. Vycházky byly zaměřené na vodní plochy- navštívily jsme rybníky i řeku Sázavu, kde si děti všechny nabyté vědomosti o vodě znova zopakovaly. Připomněli jsme  si svátek Sv. Martina a řekli si legendu, tradice a pranostiky, které se k tomuto datu vztahují. V neposlední řadě jsme si procvičili celé tělíčko a řekli si, jak je důležité zdravě se stravovat, cvičit a pobývat na čerstvém vzduchu. Naučili se části těla, zazpívali si, zarecitovali básničku a na závěr vyrobili zdravého kamaráda. Předškoláci si v pracovních listech procvičili smyslová ústrojí a jejich význam, mladší děti vymalovaly človíčka dle barevné předlohy. V posledním týdnu nás očaroval přicházející advent. Navodili jsme si předvánoční atmosféru- pustili  si vánoční koledy, upekli a nazdobili cukroví, ozdobili školku a díky p. lektorce s naší dopomocí  si děti vyrobily překrásné ozdoby z hlíny, které si již brzy odnesou domů. Naučili jsme se koledu, básničku a s mladšími dětmi vyrobili adventní věnec. Všichni si poslechli příběh o Ježíškovi  a předškoláci posléze zhotovili betlém. Společnou prací všech dětí byla výroba adventního kalendáře, ze kterého budeme každý den odnímat obrázek s aktuálním datem, a tím se nám zkrátí doba čekání na Ježíška. Děti si mohly opět procvičit svoji motoriku a logické myšlení   na interaktivní tabuli pomocí vytvořené DUMY s tématikou adventu. Předškoláci si rozvíjeli kreativitu a fantazii ve dvojicích na tabletu. Museli se domluvit a společně připravit adventní věnec, stromeček nebo perníček.

I v této nelehké době vám přejeme, abyste si dokázali předvánoční dobu vychutnat stejně jako vaše děti  a s rozzářenýma očima se navrátili alespoň na chvíli do dětských let. Povídání, společné tvoření, vaření, pečení, čtení pohádek, hraní her….., prostě aktivní prožití společného času je to nejdůležitější.

P. učitelky Iva, Lucka a Vendulka